Nejlepší l-carnitin: Srovnání a žebříček pro rok 2024

L-karnitin je látka opředená velkým množstvím mýtů. Někteří na něj nedají dopustit, jiní jej považují za naprostou ztrátu peněz. My na Světě Fitness se v podobných snažíme vždy vycházet z výsledků vědeckých studií, které jasně vyvrací, či potvrzují určité tvrzení. Podrobné shrnutí toho, co říkají výzkumy o přínosech L-karnitinu najdete v textech pod žebříčkem. V tuto chvíli se ale vyplatí zmínit, že L-karnitin patří mezi nejpoužívanější látky podporující hubnutí a spalování tuků, mnoho lidí jej používá také k podpoření růstu svalů a tak dále. Zkrátka a dobře se jedná o suplement, který se těší opravdu velké oblibě mezi silovými sportovci.

Při výběru suplementů je často těžké rozeznat kvalitní produkt od toho nekvalitního. Přesně z toho důvodu jsme pro vás vytvořili přehledný žebříček, ve kterém najdete ty nejlepší doplňky stravy s L-karnitinem s výčtem jejich hlavních výhod a nevýhod a s krátkým popisem složení. Které produkty v našem testu obstály?

10 nejlepších carnitinů

Pořadí Obrázek Produkt Hlavní výhody Cena Informace
1. NutriWorks L-Carnitine NutriWorks L-Carnitine 2 000 mg L-karnitin tartrátu , 100 denních dávek v balení , Ve formě rozpustného prášku 693 Kč - 699 Kč
2. Prom-in L-carnitin Prom-in L-carnitin Až 1 500 mg L-karnitin tartrátu , 80-240 denních dávek v balení , Ve formě kapslí 489 Kč - 599 Kč
3. MaxxWin L-Carnitine Guarana Taurine MaxxWin L-Carnitine Guarana Taurine 600 mg L-karnitin tartrátu , 45 denních dávek v balení , Ve formě kapslí 159 Kč - 269 Kč
4. GreenFood Carnitin Arginin Maca GreenFood Carnitin Arginin Maca 940 mg L-karnitin tartrátu , 45 denních dávek v balení , Ve formě kapslí 315 Kč - 329 Kč
5. Extrifit Carni Liquid 120000 Extrifit Carni Liquid 120000 Až 3 600 mg čistého L-karnitinu , 33-100 denních dávek v balení , Ve formě tekutého koncentrátu 368 Kč - 419 Kč
6. Extrifit Carnigel Extrifit Carnigel 2 000 mg čistého L-karnitinu , Jedna denní dávka , Ve formě gelu 20 Kč - 29 Kč
7. Vilgain Vitamin D3+K2 Vilgain Vitamin D3+K2 3 000 mg čistého L-karnitinu , Jedna denní dávka , Tekutý nápoj 24 Kč - 35 Kč
8. Extrifit Carnifresh Extrifit Carnifresh 1 500 mg čistého L-karnitinu , Jedna denní dávka, Tekutý nápoj 39 Kč - 46 Kč
9. Nutrend Carnitine 100000 Nutrend Carnitine 100000 1 000 mg čistého L-karnitinu , 100 denních dávek v balení , Ve formě tekutého koncentrátu 449 Kč - 579 Kč
10. Nutrend Carnitine Activity Drink Nutrend Carnitine Activity Drink 1 000 mg čistého L-karnitinu , Jedna denní dávka , Tekutý nápoj 42 Kč - 369 Kč

Detailní srovnání nejlepších carnitinů

1. NutriWorks L-Carnitine

NutriWorks L-Carnitine

První místo v našem žebříčku nejlepších L-karnitinů si zcela jednoznačně vysloužil L-Carnitine od společnosti NutriWorks. Čím se mu povedlo nás takto jednoznačně přesvědčit? Jedná se o naprosto čistý produkt, ve kterém nenajdete vůbec žádnou látku, která v něm nemá co dělat. K tomu navíc přidejte vysoký obsah účinné látky spolu s výhodnou cenou a hned máte jasno.

Výhody:

 • Absolutní čistota produktu
 • Vysoký obsah účinné látky
 • Výhodná cena
 • Dobře zvolená forma L-karnitinu

Nevýhody:

 • Někomu nemusí vyhovovat vůně a chuť produktu

O výrobci:
NutriWorks je společnost pocházející z Finska, která vznikla v roce 2009. Její produkty se dělí do dvou kategorií, které od sebe rozeznáte jednoduše podle barvy. Výrobky z bílé řady se vyznačují naprostou čistotou a absencí jakýchkoliv umělých sladidel, zatímco produkty v černé řadě podobné látky sice obsahují, ale pouze v minimálním množství. Značka NutriWorks si zakládá především an poctivosti a prvotřídní kvalitě svých produktů.

V jedné dávce (2 000 mg) najdete:

 • 2 000 mg L-karnitin tartrátu

Ano, vidíte správně. NutriWorks L-Carnitine skutečně obsahuje jen a pouze čistý L-karnitin tartrát. L-karnitin se v této formě váže na kyselinu vinnou. Tato organická vazba umožňuje, aby byla látka použita samotná bez použití jakýchkoliv stabilizátorů a podobných aditiv. Kromě účinné látky proto v balení nenajdete vůbec nic navíc. Maximální čistota produktu je v dnešní době poměrně neobvyklá a o to větší pozitivum představuje. Výrobce doporučuje dávkovat 2 000 mg denně, což odpovídá množství, se kterým pracuje mnoho vědeckých studií.

Závěrečné zhodnocení:
Myslím si, že v tuto chvíli asi není potřeba nic moc dodávat. NutriWorks L-Carnitine je produkt s naprosto perfektním složením. Chválou nešetříme ani po cenové stránce, jelikož se jedná o jeden z nejlevnějších produktů v celém žebříčku. Někomu může dělat problém chuť, jelikož produkt neobsahuje žádná sladidla ani dochucovadla. Tento problém se ale dá vyřešit jednoduše tím, že ho budete užívat spolu s džusem, proteinem nebo jiným nápojem, jelikož L-karnitin tartrát by měl být dávkován spolu se sacharidy.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  699 Kč
Cena:  693 Kč

L-carnitin od značky Prom-IN je perfektní volbou pro kohokoliv, kdo hledá opravdu kvalitní L-karnitin za přijatelnou cenu. V každé kapsli se skrývá 500 mg L-karnitin tartrátu, což dělá 333 mg čistého L-karnitinu. S výjimkou látek zodpovědných za to, aby byl obsah kapslí udržen ve stabilním stavu, zde nenajdete žádné balastní látky. Z hlediska čistoty a kvality složení se proto jedná o prvotřídní produkt. Po cenové stránce se přitom Prom-in L-carnitin pohybuje mezi levnějšími produkty.

Výhody:

 • Kvalitní a čisté složení
 • Snadné dávkování
 • Výhodná cena
 • Efektivní forma L-karnitinu

Nevýhody:

 • Doporučená dávka by mohla obsahovat více účinné látky

O výrobci:
Kdo se s českou značkou Prom-IN ještě nikdy nesetkal, jakoby ani necvičil. Mezi výrobci sportovních suplementů patří Prom-IN mezi naprosté stálice a ověřené značky. Svými produkty dokazuje, že i za málo peněz se dá získat hodně muziky. Nabídka této společnosti je navíc opravdu bohatá. Prom-IN vyrábí v podstatě všechno – od proteinů, přes vitamíny a minerály, až k probiotikům a předtréninkovkám. Jaké zkušenosti máme s produkty od Prom-IN my? Přečíst si můžete naše recenze na legendární protein CFM Evolution nebo předtréninkovku Serious PRE.

V jedné kapsli najdete (denní dávka představuje 1-3 kapsle):

 • 500 mg L-karnitin tartrátu

L-karnitin tartrát je pro sportovce ve většině případů tou nejlepší volbou. Podporuje regeneraci a nabízí mnoha dalších pozitivních efektů, které silový sportovec jednoznačně ocení. L-karnitin v této formě je ale nutné dávkovat spolu se sacharidy. Je proto nejlepší ho dávkovat společně s jídlem. Výrobce doporučuje užívání před výkonem, upřímně řečeno ale nic nezkazíte ani tím, když si ho dáte až po tréninku. Pro co nejlepší vstřebávání ho doporučujeme kombinovat například s proteinem nebo s džusem.

Závěrečné zhodnocení:
Značka Prom-IN dokáže vytvořit opravdu kvalitní produkty a prodávat je ze velmi přijatelné ceny. V případě L-karnitinu se tomuto výrobci opět podařilo trefit se do černého. Skvělý výběr formy, kvalitní provedení, přijatelná cena. Dávkování si navíc můžete úplně bez problému přizpůsobit. Pokud vám tedy 1 500 mg L-karnitinu přijde málo (množství obsažené ve 3 kapslích), můžete si jednoduše přidat ještě jednu kapsli navíc. Výsledná cena přitom pořád bude zcela přijatelná.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  489 Kč
Cena:  495 Kč
Cena:  599 Kč
Cena:  582 Kč

3. MaxxWin L-Carnitine Guarana Taurine

MaxxWin L-Carnitine Guarana Taurine

Pomyslné stupně vítězů v našem žebříčku nejlepších L-karnitinů uzavírá L-Carnitine Guarana Taurine od společnosti MaxxWin. Jak je patrné už z názvu, kromě L-karnitinu zde najdete i extrakt z guarany a taurin pro umocnění výsledného efektu. Samotný L-karnitin je obsažen ve formě L-karnitin tartrátu.

Výhody:

 • Kvalitní složení
 • Bez zbytečných aditiv
 • Obsahuje navíc extrakt z guarany a taurin
 • Výhodná cena

Nevýhody:

 • Ocenili bychom vyšší obsah účinné látky

O výrobci:
MaxxWin je česká společnost působící na trhu se sportovní výživou už od roku 2011. Výhodou této značky je, že veškerá její výroba probíhá v České republice, díky čemuž má pod kontrolou každou fázi výroby. Díky dlouhodobému kontaktu se zákazníky z pozice koncového distributora ví, jak své produkty přizpůsobit jejich potřebám. V nabídce značky MaxxWin najdete mimo jiné syrovátkové proteiny, stimulatny, vitamíny, minerály, proteinové kaše a mnoho dalšího. S výrobky MaxxWin jste se mohli setkat už v našem žebříčku nejlepších vitamínů B.

V jedné dávce (2 kapsle) najdete:

 • 600 mg L-karnitin tartrátu
 • 200 mg taurinu
 • 100 mg extraktu z guarany

Složení sice zdobí dvě přidané látky, avšak ani přesto nemůžeme zavírat oči nad poněkud nízkým obsahem L-karnitinu. Ve dvou kapslích, které odpovídají jedné denní dávce, se skrývá pouze 600 mg L-karnitin tartrátu. Konkurenční výrobky se stejnou formou účinné látky ale obsahují i několikanásobně více. Kombinace L-karnitinu, extraktu z guarany a taurinu dohromady ale funguje skvěle – první z jmenovaných podporuje spalování tuků, extrakt z guarany má snižovat chuť k jídlu a taurin podpoří váš výkon na tréninku.

Závěrečné zhodnocení:
MaxxWin L-Carnitine Guarana Taurine je produkt, který zaujme spíše sportovce, kteří hledají L-karnitin za co nejpřijatelnější cenu. Jedna denní dávka vás totiž vyjde na suverénně nejnižší částku v porovnání s ostatními produkty v žebříčku. To však neznamená, že jeho jediná výhoda je cena. Disponuje skutečně kvalitním složením, které rozhodně neurazí. Jediný problém vidím v obsahu samotného L.karnitinu, který by zkrátka mohl být vyšší. I to je důvod, proč si myslím, že zákazníci, kterým nevadí si za kvalitní suplementy trochu připlatit, sáhnout spíše po jiném produktu. Pokud je pro vás ale prvořadá kvalita za nízkou cenu, rozhodně budete spokojeni.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  159 Kč
Cena:  179 Kč
Cena:  269 Kč

4. GreenFood Carnitin Arginin Maca

GreenFood Carnitin Arginin Maca

I na následující příčce se umístil produkt obsahující kromě L-karnitinu také dvě přidané látky. GreenFood Carnitin Arginin Maca se pyšní velmi kvalitním složením, absencí zbytečných aditiv a obsahem kořene macy a L-argininu. To vše navíc dostanete za velmi přijatelnou cenu. Není proto divu, že si L-karnitin od GreenFood vysloužil tak dobré umístění.

Výhody:

 • Obsahuje navíc macu a L-arginin
 • Kvalitní složení
 • Bez zbytečných aditiv
 • Přijatelná cena

Nevýhody:

 • Ocenili bychom vyšší obsah účinné látky

O výrobci:
Česká rodinná značka GreenFood působí na trhu se sportovní výživou už přes 25 let. Za dobu své existence si vybudovala reputaci výrobce, kterému záleží především na vysoké kvalitě svých produktů. Proto se výrobky GreenFood obejdou bez konzervantů, chemických barviv, stabilizátorů, přidaného cukru a dalších aditiv. Všechny produkty jsou navíc vhodné i pro alergiky a vegetariány. S produkty značky GreenFood jste se už mohli setkat v našem srovnání nejlepších probiotik nebo v žebříčku nejlepších vitamínů C.

V jedné dávce (2 kapsle) najdete:

 • 940 mg L-karnitin tartrátu
 • 160 mg kořene macy
 • 100 mg L-argininu

Co se týče obsahu L-karnitinu, měli bychom menší výhrady k jeho množství. Obsah 940 mg sice není nejhorší, ale k ideálu má trochu daleko. Řešením sice může být užívání více dávek zároveň, v takovém případě se ale zvedne výsledná cena za jednu denní dávku. Naopak pochvalit musíme obsah L-argininu, který podporuje prokrvení během tréninku, což se následně promítá také na regeneraci. Zapomenout nesmíme ani na macu, která je často skloňována v souvislosti s podporou sexuálních funkcí.

Závěrečné zhodnocení:
GreenFood Carnitin Arginin Maca nabízí i díky obsahu L-argininu a kořene macy množství pozitivních efektů, které u konkurenčních produktů nezaznamenáte. Té nejdůležitější látky ale obsahuje přece jenom trochu málo. Pokud tento produkt zvažujete, je proto důležité udělat si jasno v tom, v jakém množství chcete L-arginin dávkovat. Když se budete držet doporučeného dávkování, vyjde vás jedna denní dávka na vcelku snesitelnou sumu, která odpovídá kvalitě celého produktu.

 

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  315 Kč
Cena:  319 Kč
Cena:  329 Kč

5. Extrifit Carni Liquid 120000

Extrifit Carni Liquid 120000

Od kapslí se pomalu přesouváme k tekutým produktům. Z nich si nejlépe vede Extrifit Carni Liquid. Dopřát si ho můžete v mnoha příchutích, díky čemuž si zaručeně přijdete na své. Výhodou tekutého koncentrátu je možnost namíchat si svůj drink přesně tak, jak potřebujete. Nemusíte se tedy omezovat na množství L-karnitinu obsažené v jednotlivých kapslích.

Výhody:

 • Jednoduché dávkování
 • Nabízen v mnoha příchutích
 • Vysoký obsah účinné látky

Nevýhody:

 • Tekuté produkty obsahují poměrně kontroverzní konzervanty

O výrobci:
Hledáte suplementy vyrobené pro nekompromisní dříče? Značka Extrifit vám v takovém případě určitě není cizí. Jedna z nejznámějších českých firem na poli sportovních produktů se totiž pyšní tím, že její produkty jsou vyráběny tak, aby splňovaly požadavky těch nejnáročnějších sportovců. Veškeré suplementy této společnosti splňují ty nejvyšší požadavky na kvalitu, a proto se těší velké oblibě mezi silovými sportovci. O naše zkušenosti se značkou Extrifit jsme se s vámi podělili například v naší recenzi na hardcore nakopávač Agrezz nebo v žebříčku nejlepších trávicích enzymů.

V jedné dávce (10 ml) najdete:

 • 1 200 mg L-karnitinu báze

Pokud se vám náhodou zdá 1 200 mg čistého L-karnitinu, což odpovídá asi 1 800 mg L-karnitin tartrátu, málo, můžete si svůj drink bez problému namíchat silnější. Výrobce doporučuje užívat denně dávku 10-30 ml, celkem se tedy můžete dostat až na hodnotu 3 600 mg čistého L-karnitinu (asi 5 300 mg L-karnitin tartrátu). S množstvím účinné látky proto rozhodně není nejmenší problém. Vzhledem k tekuté formě doplňku je ale bohužel potřeba do složení přidat pát látek, které nejsou úplně ideální. Jedná se o sorban draselný a benzoan sodný. Setkáte se s nimi také ve všech následujících produktech a ačkoliv je využití těchto látek povolené a kromě suplementů se nachází v nespočtu potravin, přece jenom se v porovnání s produkty ve formě kapslí jedná o nevýhodu.

Závěrečné zhodnocení:
Pokud se budete držet spodní hranice doporučeného dávkování, vyjde vás Extrifit Carni Liquid levněji než většina konkurence. Za tu cenu ale dostanete opravdu solidní množství L-karnitinu. A pokud byste dávkování ještě o trochu navýšili, dostanete se ke skutečně velké dávce účinné látky, ale po cenové stránce se pořád budete pohybovat nanejvýš v průměru. I z toho důvodu si od nás tento suplement odnáší velmi dobré hodnocení.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  419 Kč
Cena:  419 Kč
Cena:  368 Kč

Pořádnou dávku L-karnitinu obsahuje Extrifit Carnigel – jedna dávka totiž obsahuje 2 000 mg čistého L-karnitinu. Navíc se prodává v praktickém balení, které s sebou bez problému můžete vzít kamkoliv. Produkty prodávané po jedné dávce ale pochopitelně v přepočtu vycházejí nejdráže, i když zrovna v tomto případě výsledná cena ještě není tak hrozná.

Výhody:

 • Praktické balení
 • Vysoký obsah účinné látky
 • Na výběr z více příchutí

Nevýhody:

 • Vyšší cena

V jedné dávce (jedno balení) najdete:

 • 2 000 mg L-karnitinu báze

V souvislosti s obsahem účinné látky rozhodně není nic, co bychom mohli kritizovat. Jediná nevýhodu v tomto smětu spatřujeme v tom, že pokud by se vám 2 000 čistého L-karnitinu přece jenom zdálo málo, nestačilo by vám užít jednu kapsli na víc nebo si namíchat trochu silnější drink. Místo toho byste si museli koupit další balení a celé ho sníst. Ale vzhledem k tomu, že jedna dávka obsahuje účinné látky až až, si nemyslím, že by tohle byl častý problém. Při čtení složení si opět můžete všimnout obsahu konzervantů benzoanu sodného a sorbanu draselného. Za zmínku stojí též využití barviva karmín, které se nachází pouze v příchuti malina. Tato látka má poměrně vysoké skóre škodlivosti a v potravinách se smí nacházet pouze v omezeném množství.

Závěrečné zhodnocení:
Pro každého, kdo hledá L-karnitin o vysokém obsahu a v praktickém balení, je Carnigel od Extrifitu perfektní volba. Cenově sice nevychází nejlevněji, ale v porovnání s ostatními produkty prodávajícími se po jedné dávce se nejedná o žádnou katastrofu. Velkou výhodou je také možnost vybrat si z několika příchutí. Dojem z produktu sice kazí využití barviva karmín, ale když zhodnotíme všechna pro a proti, Extrifit carnigel si pořád vede velmi dobře.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  20 Kč
Cena:  20 Kč
Cena:  29 Kč

7. Vilgain Vitamin D3+K2

Vilgain Vitamin D3+K2

Následující místo v našem žebříčku nejlepších L-karnitinů obsadil Amix CarniShot 3000. Číslovka v názvu značí obsah L-karnitinu v jedné dávce v miligramech. Jedná se proto o jeden z nejsilnějších produktů v celém žebříčku. Za vysokou dávku účinné látky si ale budete muset trochu připlatit, protože CarniShot patří také mezi nejdražší produkty v našem srovnání.

Výhody:

 • Praktické balení
 • Vysoká dávka L-karnitinu
 • Výběr z několika příchutí

Nevýhody:

 • Vyšší cena

O výrobci:
Amix Nutrition je vlajkovou lodí britské společnosti LargeLife Limited a na trhu se sportovní výživou působí už pěknou řádku let. Díky kombinaci nejnovějších technologií, léta výzkumu a sledování aktuálních trendů na poli se sportovní výživou patří tento výrobce mezi největší jména na mezinárodním trhu. Nabídka Amix Nutrition je mimořádně široká a najdete v ní opravdu vše od proteinů až po kloubní výživu nebo CBD oleje. Jaké máme s tímto výrobcem zkušenosti? Nepřehlédněte naši recenzi na Amix HydroPure Whey nebo náš žebříček nejlepších syrovátkových izolátů.

V jedné dávce (jedno balení) najdete:

 • 3 000 mg L-karnitin báze
 • 1 000 mg taurinu
 • 10 mg vitamínu B6

Vysoký obsah čistého L-karnitinu je samozřejmě velkou výhodou. Ocenit musíme také přítomnost taurinu, který dle studií může napomáhat ke spalování tuků především u obézních lidí. Navíc podporuje výkonnost a soustředění během tréninku, což se následně promítne i na množství spálených kalorií. CarniShot obsahuje také vitamín B6, který je důležitý pro metabolismus aminokyselin. Jeho spotřeba proto stoupá v situacích, když člověk přijímá vyšší množství bílkovin, což je typický případ redukčních diet. Složení jako celek si od nás proto odnáší velmi dobrou známku.

Závěrečné zhodnocení:
Amix CarniShot je jasnou volbou pro každého sportovce hledající suplement s co nejvyšším obsahem L-karnitinu. Dopřát si ho můžete v několika různých příchutích, a pokud by vám a i přesto nechutnal, nejedná se vlastně o žádný problém, protože ho vypijete během pár vteřin. Největší nevýhodu spatřuji v ceně, která se pohybuje vysoko nad průměrem. Pokud tedy plánujete CarniShot užívat na denní bázi, v konečném důsledku si připlatíte opravdu dost. Nevadí-li vám však vyšší cena, rozhodně budete se svou volbou spokojení.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  27 Kč
Cena:  28 Kč
Cena:  24 Kč
Cena:  35 Kč

8. Extrifit Carnifresh

Extrifit Carnifresh

Své místo si v našem žebříčku našel i třetí produkt značky Extrifit. Konkrétně se jedná o nápoj Carnifresh. Ten obsahuje až 1 500 mg čistého L-karnitinu a dopřát si ho můžete v několika příchutích. Za nápoj o objemu 850 ml ale zaplatíte poměrně dost peněz. Cena v kombinaci s velikostí balení tak trochu brání v tom, abyste produkt užívali pravidelně, protože vypít před každým tréninkem téměř litr tekutin popravdě není úplně ideální.

Výhody:

 • Na výběr z několika příchutí
 • Vysoká dávka účinné látky
 • Skvělá chuť

Nevýhody:

 • Vysoká cena

V jedné dávce (jedno balení) najdete:

 • 1 500 mg L-karnitin báze
 • 225 mg bisglycinátu hořečnatého
 • 100 mg kofeinu
 • 200 mcg pikolinátu chromitého

Čistý karnitin o obsahu 1 500 mg vám v naprosté většině případů bez problému vystačí. Vedle něj zde najdeme i slušnou dávku hořčíku ve velmi dobře využitelné formě bisglycinátu (pro více informací ohledně suplementace hořčíku nepřehlédněte náš žebříček nejlepších hořčíků). Pokud rádi trénujete ve večerních hodinách, není Extrifit Carnifresh ten nejvhodnější produkt právě pro vás. Důvodem je vysoký obsah kofeinu, který vás sice před tréninkem nabudí, později by vám ale dělal problémy se spánkem. V neposlední řadě zde najdeme chrom, který pomáhá ke správnému metabolismu makroživin, takže je důležitý i v procesu hubnutí.

Závěrečné zhodnocení:
Carnifresh od Extrifitu vám sice pomůže doplnit dostatek L-karnitinu, ale mám k němu dvě výhrady. Tou první je cena, která ale není nikterak překvapivá. Co je ale horší, je velikost balení. Osobně si totiž nedokážu představit, že bych před tréninkem jen tak vypil skoro litr tekutiny. Samozřejmě je možné nápoj pít průběžně a to i během tréninku nebo po něm, v takovém případě se ale ochudíte o benefity pramenící z kofeinu. Nepochybuji o tom, že svou klientelu si produkt najde vždycky, přece jenom patří mezi nejlépe hodnocené suplementy ve své kategorii. Rozhodně ale nebude vyhovovat každému.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  41 Kč
Cena:  44 Kč
Cena:  39 Kč
Cena:  46 Kč

9. Nutrend Carnitine 100000

Nutrend Carnitine 100000

Na další příčce se ocitl jeden z nejlevnějších produktů v celém žebříčku. Nutrend Carnitine 100000 je tekutý koncentrát, ze kterého si můžete udělat až 100 dávek s obsahem 1 000 mg L-karnitinu. Kromě něj zde najdete také vitamíny B5 a B6, ale bohužel i některá ne příliš vhodná barviva a sladidla.

Výhody:

 • Výhodná cena
 • Balení obsahuje 100 denních dávek
 • Na výběr z několika příchutí

Nevýhody:

 • Obsah účinné látky by mohl být vyšší
 • Obsahuje kontroverzní aditiva

O výrobci:
Nutrend je jedním z předních českých výrobců sportovní výživy a specializuje na suplementy pro sportovce všeho druhu. Značka Nutrend proto spolupracuje s řadou českých olympioniků a o kvalitě jejich výrobků vypovídá i to, že své produkty dodává do téměř šedesáti zemí po celém světě a stále expanduje. O své zkušenosti s priodukty značky Nutrend jsme se s vámi podělili v naší recenzi na Nutrend Multivitamin nebo v žebříčku nejlepších nakopávačů.

V jedné dávce (10 ml) najdete:

 • 1 000 mg L-karnitinu
 • 6 mg vitamínu B5
 • 1,4 mg vitamínu B6

Obsah vitamínů B5 a B6 napomáhá předcházení únavy a normálnímu energetickému metabolismu. Více o důležitosti suplementace B-komplexu se dozvíte v našem srovnání nejlepších vitamínů B. O něco méně chvály si zaslouží přítomnost barviva chinolinová žluť a sladidla acesulfam-K. Především druhý z jmenovaných je poměrně kontroverzní a ačkoliv se nachází ve velkém množství suplementů a v malém množství nejsou prokázány žádné zásadní škodlivé účinky, stále se diskutuje o jeho možné toxicitě.

Závěrečné zhodnocení:
Nutrend Carnitine 100000 je vhodnou volbou především pro sportovce, kteří hledají L-karnitin za nízkou cenu. Jedno balení vám vydrží opravdu dlouho a v přepočtu na jednu denní dávku vás vyjde velmi dobře. Co se týče samotného obsahu L-karnitinu, jedná se o takový zlatý střed. Existují produkty s nižším obsahem, ale není problém najít suplementy obsahující i mnohem více účinné látky. Pokud si však potrpíte na ci nejčistší složení bez zbytečných aditiv, bude vám asi víc vyhovovat spíše jiný produkt.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  550 Kč
Cena:  579 Kč
Cena:  579 Kč
Cena:  449 Kč
Cena:  482 Kč
Cena:  579 Kč

10. Nutrend Carnitine Activity Drink

Nutrend Carnitine Activity Drink

Na závěr tady máme další suplement z dílny značky Nutrend. Carnitine Activity Drink je nejdražším produktem v našem žebříčku a podobně jako v případě Extrifit Carnifresh se jedná o hotový nápoj, který si můžete vychutnat před tréninkem nebo během něj. Mezi jeho největší výhody patří perfektní chuť a skvělý efekt.

Výhody:

 • Výborná chuť
 • Na výběr z mnoha příchutí
 • Obsahuje navíc taurin

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Některé příchutě obsahují nevhodná aditiva

V jedné dávce (jedno balení) najdete (příchuť grep):

 • 1 000 mg L-karnitinu
 • 1 000 mg taurinu
 • 17,3 mg vitamínu B3

O výhodách, které přináší suplementace taurinu před tréninkem už jsme mluvili nesčetněkrát. Zmínit musíme také přínos vitamínu B3, který podporuje správný energetický metabolismus. V některých příchutích však místo vitamínu B3 najdete kofein. Na tuto maličkost je dobré si dát pozor hlavně v případě, že rádi cvičíte večer. Rozdílné složení různých příchutí může být poněkud matoucí, protože v některých případech se ve složení nenachází nic špatného, zatímco jinde se skrývají látky, které bychom ve složení kvalitního suplementu opravdu vidět nechtěli. Příkladem může být příchuť Cool a barvivo brilantní modř, kterého použití v potravinách je přísně omezeno na minimum. V dalších příchutích můžeme narazit také na barviva červeň allura, tartrazin, žluť SY a další.

Závěrečné zhodnocení:
Nutrend Carnitine Activity Drink nejvíce poškozuje obsah nevhodných aditiv. Vysoká cena je něco, co se dá přežít a pro mnoho lidí to ani nepředstavuje tak zásadní problém. Ale barviva typu brilantní modř a žluť SY jsou opravdu látky, které jsou dle mého názoru celkem přes čáru. Nutno podotknout, že jejich obsah se pohybuje v zákonných limitech, nicméně osobně bych se jim raději vyhnul. Z toho důvodu bych doporučoval volit příchutě, které tato barviva neobsahují. Příkladem může být dragon fruit, eukalyptus + kiwi, grep nebo třeba pomelo.

Obchod
Srovnání cen
Odkaz
Cena:  49 Kč
Cena:  52 Kč
Cena:  369 Kč
Cena:  42 Kč
Cena:  45 Kč
Cena:  46 Kč

Co je L-karnitin a jakou roli hraje v lidském těle?

Než začneme rozebírat jednotlivé zdravotní benefity L-karnitinu, je samozřejmě potřeba si o něm říct alespoň ty nejzákladnější informace. Co to L-karnitin vlastně je? Už tato na první pohled jednoduchá otázka může v některých zdrojích přinést různorodé odpovědi. Často se totiž uvádí, že L-karnitin je aminokyselina, což ale není pravda. Jedná se o derivát aminokyselin lysinu a methioninu, který je syntetizován v játrech. V procesu tvorby L-karnitinu je klíčový také vitamín C, jeho nedostatek proto může vést i k nedostatečné tvorbě této sloučeniny.

A jakou má L-karnitin funkci v organismu? Podílí se na důležitém procesu přenosu mastných kyseliny do mitochondrií buněk (tzv. beta-oxidace), kde jsou následně využity v procesu tvorby buněčného paliva ATP. Zjednodušeně řečeno proto lze říct, že L-karnitin napomáhá ke spalování tuků, se kterým zároveň souvisí také výroba energie. Není proto divu, že se jedná o velmi populární doplněk stravy, se kterým se můžete setkat téměř na každém rohu.

Má L-karnitin skutečně tak zázračné účinky?

Látka podílející se takto zásadním způsobem na spalování tuků je pochopitelně velmi atraktivní pro výrobce sportovních suplementů. V oblasti doplňků stravy se totiž nic neprodává lépe než produkty, které vám zázračně pomohou spálit tuky a nabrat hromadu svalů. Pokud ale nejste v tomhle žádný nováček, moc dobře už víte, že nic jako zázračné suplementy neexistuje. L-karnitin není, nebyl a nikdy ani nebude žádnou výjimkou.

Výčet pozitivních efektů, které L-karnitin údajně má, je neuvěřitelně dlouhý. Od zmíněného spalování tuků, přes podporu mozkových funkcí až po zvýšení výkonnosti. Je ale důležité rozlišovat, jaký efekt je schopný vyvolat L-karnitin, který se sám tvoří v těle, a jak moc je tyto pozitivní efekty schopný podpořit L-karnitin přijatý ve formě suplementů. Ačkoliv totiž existuje mnoho studií potvrzujících důležitost L-karnitinu jako takového, vědecké výzkumy spolehlivě potvrzující nějaký zásadní přínos suplementů s L-karnitinem ve spoustě případů chybí. Znamená to, že by neexistovala žádná studie potvrzující, že suplementovat L-karnitin má nějaký smysl? Ne. Ale výsledky těchto studií jsou často nejednoznačné a rozhodně se všechny nedrží stejného trendu. Mějte to proto na vědomí a berte nadšená doporučení výrobců podobných suplementů s rezervou.

Co říkají studie?

Existují tedy nějaké vědecký výzkumy, které by nasvědčovaly tomu, že suplementace L-karnitinu se vyplatí? Několik se jich skutečně najde. Metaanalýza z roku 2016 říká, že lidé užívající L-karnitin zhubli o 1,3 kg více než kontrolní skupina bez L-karnitinu. Nutno však podotknout, že se jednalo převážně o starší lidi, případně o lidi s nadváhou. Studie také nasvědčují, že acetyl-L-karnitin pomáhá minimalizovat negativní dopady Alzheimerovy choroby na mozkové funkce. Něco podobného nasvědčuje i studie provedená na lidech závislých na alkoholu – skupina užívající acetyl-L-karnitin zaznamenala po 90 lepší výsledky v testech mozkových funkcí než kontrolní skupina.

Existují také výzkumy naznačující, že užívání L-karnitinu před tréninkem může mít pozitivní vliv na výkonnost. Jiné studie také podporují tvrzení, že L-karnitin L-tartrát (LCLT) pomáhá urychlit regeneraci a že suplementace L-karnitinu může zmírnit bolest svalů po tréninku.

Pravda o hubnutí

L-karnitin je často skloňován právě v souvislosti s hubnutím a spalováním tuků. Mnoho lidí na něj spoléhá ve snaze zbavit se přebytečných kilogramů. Z toho důvodu považuji za důležité zde zmínit několik základních pravidel, která musíte mít při hubnutí na paměti. K tomuto tématu jsme se vyjadřovali už mnohokrát, proto se doporučuji podívat na náš článek o hubnutí v novém roce, případně na naši fitness příručku o hubnutí a nabírání svalů.

Ve zkratce ale nemůžu nezmínit naprostý základ hubnutí – kalorický deficit. Můžete jíst jakýkoliv zázračný suplement na světě, ale bez kalorického deficitu se zkrátka nikam nedostanete. Co se za tímto pojmem skrývá? Váš energetický výdej musí být vyšší, než energetický příjem. Je to jednoduchá rovnice, i přesto se ji mnoho lidí snaží za každou cenu obejít. Když se rozhodnete, že chcete zhubnout, vykašlete se na všemožné spalovače tuků a podobné zbytečnosti. Ty mají smysl pro zkušené sportovce, kteří mají perfektně zvládnutý jídelníček. Místo toho si začněte hlídat stravu a hlavně se dostatečně hýbat. S prvním vám pomůže například náš článek o nejlepší redukční dietě, s druhým naopak našich pět tipů na aktivity, při kterých spálíte nejvíc kalorií.

Mnoho lidí má strach, že nedokáže zhubnout „běžnou cestou”, proto se snaží najít záchranu v suplementech, které ale reálně žádné zázraky neudělají. Věřte ale tomu, že pokud se budete správně stravovat a dostatečně se hýbat, bude celý proces shazování kilogramů mnohem jednodušší, než se na první pohled zdá.

Která forma karnitinu je nejlepší?

Karnitin se může vyskytovat v několik formách, které je od sebe potřeba důsledně odlišovat. Ze všeho nejdůležitější je rozdělení optických izomerů L-karnitinu a D-karnitinu. Tyto látky jsou téměř totožné, avšak liší se svým prostorovým uspořádáním. Z něj následně pramení jejich vlastnosti. Zatímco L-karnitin figuruje v lidském organismu ve výše zmiňovaném procesu beta-oxidace, D-karnitin nemá v těle žádnou funkci a ve větších dávkách dokonce
snižovat účinnost L-karnitinu a působit toxicky.

Také L-karnitin se dále dělí na několik různých forem. Z hlediska suplementace jsou nejdůležitější dvě formy: acetyl-L-karnitin (ALCAR) a L-karnitin L-tartrát (LCLT). Zatímco ALCAR má pozitivní vliv především na kognitivní funkce a podporuje činnost mozku, pro sportovce je vhodnější LCLT. Tato forma figurovala ve výše zmíněných studiích, kde byly pozorovány pozitivní efekty na fyzickou výkonnost. Pro co nejlepší vstřebávání je však důležité ji přijímat spolu s jídlem.

V jakých potravinách se L-karnitin vyskytuje?

Naše tělo si sice L-karnitin samo vytváří, můžeme ho ale přijmout také ve stravě. Jeho nejlepším zdrojem je hovězí maso, bohatě je obsažen také v kuřecím a krůtím mase, v rybách, mléčných výrobcích a v malém množství se nachází také v zelenině nebo v obilovinách.

Pro koho je suplementace L-karnitinu vhodná?

Vzhledem k tomu, že v potravě se L-karnitin nachází zejména v živočišných produktech, je pochopitelné, že především vegani mají nižší hladinu L-karnitinu než zbytek populace. Další skupinou, která může ve velkém těžit ze suplementace L-karnitinu, jsou starší lidé. Důvodem jsou výše zmiňované pozitivní efekty na kognitivní funkce a také prevence proti svalové únavě.

Kategorií samou o sobě jsou sportovci. Je jasné, že pokud pravidelně trénujete, jsou požadavky na váš organismus mnohem vyšší. I z toho důvodu je L-karnitin velmi populární suplement mezi silovými sportovci. Pro jejich potřeby je vhodný především L-karnitin L-tartrát, jak už bylo řečeno výše.

 

Zdroje

 1. FIALOVÁ, Markéta. L-karnitin [online]. Brno, 2014 [cit. 2023-02-16]. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/d92fe/. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. Vedoucí práce Tomáš PRUŠA.
 2. ROUBÍK, Lukáš. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport, [2018]. ISBN 978-80-905685-5-6.

 3. CLARK, Nancy. Sportovní výživa: stravovací plán, potravinové doplňky, strava před výkonem i po něm, specifické výživové potřeby, hubnutí bez hladovění, recepty. 4. vydání. Přeložil René SOUČEK, přeložil Monika SOUČKOVÁ. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-1030-8.

 4. https://www.svetfitness.cz/clanek/karnitin-pod-drobnohledem/

Proč nám můžete věřit?

Diskuze a zkušenosti (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.