Suplementy

Jak si udělat vlastní kloubní výživu?

Autor: |

Kloubní výživy jsou pro sportovce takové věčné téma. Jejich namáhané kloubní aparáty často nemají dostatek potřebných látek, a tak dochází ke zranění. Až jsou bolesti kloubů při sportu neúnosné, přichází na řadu kloubní výživa. Bohužel naprostá většina produktů na trhu jsou jen předražená a neúčinná lákadla na peníze zabalená v barevné krabici.

Abychom pro Vás separovali kvalitní výživy od těch nekvalitních, vytvořili jsme žebříček nejlepších kloubních výživ. I tak je nám ale jasné, že účinné doplňky jsou velice drahou záležitostí. A přesně proto Vám přinášíme následující článek.

Ušetřím s vlastní kloubní výživou?

Pokud si doma chcete vyrobit kvalitní kloubní výživu, je důležité si uvědomit, že ji musí tvořit kvalitní vstupní suroviny. A kvalitní vstupní suroviny stojí bohužel dost peněz.

V porovnání s hotovými a zabalenými kloubními výživami tak rozhodně neušetříte finance na vánoční dárky, ale za to budete mít jistotu skutečně kvalitního produktu, který obsahuje jen to, co obsahovat má. Pokud si do něj sami nepřidáte protispékavé látky, prostě je tam mít nebudete. A to je největším benefitem. Pojďme si představit ty nejúčinnější a nejzákladnější složky, které by měla každá kvalitní domácí kloubní výživa obsahovat: 

1. Methylsulfonylmethan (MSM)

Jedná se o sloučeninu síry, která má protizánětlivé účinky. Je doporučována při potížích s klouby, alergiích i bolestech svalů. Při užívání po zraněních bylo prokázáno i lepší hojení ran. Taktéž má analgetické, protizánětlivé a vasodilatační účinky. Tolerance této látky je označována jako velmi dobrá a nebyly zjištěny žádné nežádoucí či toxické účinky.

Samotný název MSM je velice nepřesný a odkazoval by na úplně jinou sloučeninu. Původní název dimethylsulfon by se ale pletl s prekurzorem této látky - dymethylsulfoxidem, a proto byl vymyšlen název methylsulfonylmethan. Jedna dávka MSM pro aktivní sportovce představuje 1,5-2g denně.

-

Samostatný MSM od Alavisu můžete koupit např na Kulturistika.com
Zkontrolovat cenu

2. Glukosamin sulfát

Je velmi významná bazická sloučenina, která vzniká z glukózy tak, že se hydroxylová skupina nahradí NH2 skupinou. Působí pozitivně při bolestech či zánětech šlach a kloubů, dokáže zastavit ztrátu kloubní chrupavky a velmi příznivě ovlivňuje také metabolické reakce, které v chrupavkách probíhají. Glukosamin je na trhu dostupný ve dvou vazbách:

  • Sulfátu (tedy síranu)
  • Chloridu

Druhá ze zmíněných vazeb není v současnosti prozkoumána na tolik, aby bylo možné určit její účinnost. U sulfátu byla účinnost již relativně dobře prozkoumána a potvrzena (například při artróze). Doporučená dávka glukosaminu je minimálně 1,5g denně.

-

Samostatný glukosamin sulfát můžete koupit např. na Nu3tion.cz
Zkontrolovat cenu

3. Chondroitin sulfát

Tento polysacharid je nejvíce zastoupený ve strukturách mezibuněčné hmoty chrupavky. Jeho význam spočívá ve schopnosti vázat vodu, čímž zajišťuje správné fungování, pevnost, pružnost a odolnost chrupavky. Stejně jako glukosamin dokáže zastavit ztráty kloubní chrupavky, ke kterým dochází při artróze a podobných onemocněních.

Chondroitin sulfát se získává extrakcí z chrupavek živočichů, a tudíž není vhodný pro vegany ani vegetariány. Příznivé účinky chondroitinu se projeví nejdříve po 2 měsících užívání, neboť patří mezi pomalu působící látky.

Doporučené dávkování chondroitinu je 0,8 až 1,2 gramu v závislosti na hmotnosti sportovce.

-

 

Samostatný chondroitin sulfát můžete koupit opět na Nu3tion.cz
Zkontrolovat cenu

Pouze 3 látky?

Tyto tři složky by měly být takovým nejdůležitějším základem, který v boji s bolavými klouby efektivně pomůže. Nasvědčuje tomu i fakt, že každý kvalitní produkt tyto tři látky obsahuje.

Stále jsou tu ale mraky dalších látek, které jsou v prodeji už celá desetiletí a v povědomí sportovců už jsou tak zafixovány, že po nich automaticky sahají. Bezvýsledně. Za zmínku určitě stojí velice populární, ale neúčinný hydrolyzovaný kolagen. 

Mám přidat i hydrolyzát kolagenu?

„Co je hydrolyzát si teď přesně nevzpomenu, ale Karel říkal, že ten kolagen je na klouby fakt dobrej…“ - slyšel jsem několikrát od známých z posilovny. Pravdou je, že tato látka je velice populární. Nicméně ne příliš účinná. Spíše naopak - využití této látky v organismu nepřesáhne hranici 25%. A co víc, jedná se o odpadní látku, jejíž výroba stojí pouze pár korun. Nechají se vyvařit různé hovězí a vepřové zbytky, kopýtka a kůže a kolagen je na světě.

Po procesu hydrolýzy, který není nikterak extrémně nákladný, už stačí prodejci jen zabalit výsledný produkt do dobře vypadajícího obalu a čekat, kdo se nachytá. Někteří výrobci jsou dokonce natolik drzí, že hydrolyzovaný kolagen přidávají i do proteinových přípravků. Tak či tak je větší pravděpodobnost, že vaše problémy s kloubním aparátem vyřeší dříve poslech Helenky Vondráčkové než hydrolyzovaný kolagen

Pokud máte finance nazbyt a chcete hydrolyzovaný kolagen užívat preventivně, rozhodně Vám to ale nemůžeme vyvracet.

Jak látky smíchat

Z vlastní zkušenosti doporučujeme sáhnout po třech výše zmíněných osvědčených látkách, které stačí nakoupit a v daném poměru smíchat. Jednotlivé denní dávky pak můžete přidat do potréninkové šejkru nebo je zapít trochou džusu.

-

Pokud si ale přece jen chcete ušetřit práci s odměřováním a mícháním surovin, sáhněte po osvědčených doplňcích z našeho žebříčku nejlepších kloubních výživ.

Kloubní výživy obecně: Účinky, dávkování, zkušenosti,...

Jak si doma udělat další suplementy:

Podobné články

Komentáře (0)

Máš dotaz? Nebo bys jen rád/a vyjádřil/a svůj názor? Pošli nám komentář.