Suplementy

Jak si udělat vlastní kloubní výživu?

Kloubní výživy jsou pro sportovce takové věčné téma. Jejich namáhané kloubní aparáty často nemají dostatek potřebných látek, a tak dochází ke zranění. Až jsou bolesti kloubů při sportu neúnosné, přichází na řadu kloubní výživa. Bohužel naprostá většina produktů na trhu jsou jen předražená a neúčinná lákadla na peníze zabalená v barevné krabici.

Abychom pro Vás separovali kvalitní výživy od těch nekvalitních, vytvořili jsme žebříček nejlepších kloubních výživ. I tak je nám ale jasné, že účinné doplňky jsou velice drahou záležitostí. A přesně proto Vám přinášíme následující článek.

Ušetřím s vlastní kloubní výživou?

Pokud si doma chcete vyrobit kvalitní kloubní výživu, je důležité si uvědomit, že ji musí tvořit kvalitní vstupní suroviny. A kvalitní vstupní suroviny stojí bohužel dost peněz.

V porovnání s hotovými a zabalenými kloubními výživami tak rozhodně neušetříte finance na vánoční dárky, ale za to budete mít jistotu skutečně kvalitního produktu, který obsahuje jen to, co obsahovat má. Pokud si do něj sami nepřidáte protispékavé látky, prostě je tam mít nebudete. A to je největším benefitem. Pojďme si představit ty nejúčinnější a nejzákladnější složky, které by měla každá kvalitní domácí kloubní výživa obsahovat: 

 

1. Methylsulfonylmethan (MSM)

Jedná se o sloučeninu síry, která má protizánětlivé účinky. Je doporučována při potížích s klouby, alergiích i bolestech svalů. Při užívání po zraněních bylo prokázáno i lepší hojení ran. Taktéž má analgetické, protizánětlivé a vasodilatační účinky. Tolerance této látky je označována jako velmi dobrá a nebyly zjištěny žádné nežádoucí či toxické účinky.

Samotný název MSM je velice nepřesný a odkazoval by na úplně jinou sloučeninu. Původní název dimethylsulfon by se ale pletl s prekurzorem této látky - dymethylsulfoxidem, a proto byl vymyšlen název methylsulfonylmethan. Jedna dávka MSM pro aktivní sportovce představuje 1,5-2g denně.

-
Doporučená denní dávka MSM.
Samostatný MSM od Alavisu můžete koupit např. na Kulturistika.com
Zkontrolovat cenu

 

2. Glukosamin sulfát

Je velmi významná bazická sloučenina, která vzniká z glukózy tak, že se hydroxylová skupina nahradí NH2 skupinou. Působí pozitivně při bolestech či zánětech šlach a kloubů, dokáže zastavit ztrátu kloubní chrupavky a velmi příznivě ovlivňuje také metabolické reakce, které v chrupavkách probíhají. Glukosamin je na trhu dostupný ve dvou vazbách:

  • Sulfátu (tedy síranu)
  • Chloridu

Druhá ze zmíněných vazeb není v současnosti prozkoumána na tolik, aby bylo možné určit její účinnost. U sulfátu byla účinnost již relativně dobře prozkoumána a potvrzena (například při artróze). Doporučená dávka glukosaminu je minimálně 1,5g denně.

-
Doporučená denní dávka Glukosaminu.
Samostatný glukosamin sulfát můžete koupit např. na NeoNutrition.cz
Zkontrolovat cenu

 

3. Chondroitin sulfát

Tento polysacharid je nejvíce zastoupený ve strukturách mezibuněčné hmoty chrupavky. Jeho význam spočívá ve schopnosti vázat vodu, čímž zajišťuje správné fungování, pevnost, pružnost a odolnost chrupavky. Stejně jako glukosamin dokáže zastavit ztráty kloubní chrupavky, ke kterým dochází při artróze a podobných onemocněních.

Chondroitin sulfát se získává extrakcí z chrupavek živočichů, a tudíž není vhodný pro vegany ani vegetariány. Příznivé účinky chondroitinu se projeví nejdříve po 2 měsících užívání, neboť patří mezi pomalu působící látky.

Doporučené dávkování chondroitinu je 0,8 až 1,2 gramu v závislosti na hmotnosti sportovce.

-
Doporučená denní dávka Chondroitinu.

 

Samostatný chondroitin sulfát můžete koupit opět na NeoNutrition.cz
Zkontrolovat cenu

Pouze 3 látky?

Tyto tři složky by měly být takovým nejdůležitějším základem, který v boji s bolavými klouby efektivně pomůže. Nasvědčuje tomu i fakt, že každý kvalitní produkt tyto tři látky obsahuje.

Stále jsou tu ale mraky dalších látek, které jsou v prodeji už celá desetiletí a v povědomí sportovců už jsou tak zafixovány, že po nich automaticky sahají. Bezvýsledně. Za zmínku určitě stojí velice populární, ale neúčinný hydrolyzovaný kolagen. 

Mám přidat i hydrolyzát kolagenu?

„Co je hydrolyzát si teď přesně nevzpomenu, ale Karel říkal, že ten kolagen je na klouby fakt dobrej…“ - slyšel jsem několikrát od známých z posilovny. Pravdou je, že tato látka je velice populární. Nicméně ne příliš účinná. Spíše naopak - využití této látky v organismu nepřesáhne hranici 25%. A co víc, jedná se o odpadní látku, jejíž výroba stojí pouze pár korun. Nechají se vyvařit různé hovězí a vepřové zbytky, kopýtka a kůže a kolagen je na světě.

Po procesu hydrolýzy, který není nikterak extrémně nákladný, už stačí prodejci jen zabalit výsledný produkt do dobře vypadajícího obalu a čekat, kdo se nachytá. Někteří výrobci jsou dokonce natolik drzí, že hydrolyzovaný kolagen přidávají i do proteinových přípravků. Tak či tak je větší pravděpodobnost, že vaše problémy s kloubním aparátem vyřeší dříve poslech Helenky Vondráčkové než hydrolyzovaný kolagen

Pokud máte finance nazbyt a chcete hydrolyzovaný kolagen užívat preventivně, rozhodně Vám to ale nemůžeme vyvracet.

 

Jak látky smíchat

Z vlastní zkušenosti doporučujeme sáhnout po třech výše zmíněných osvědčených látkách, které stačí nakoupit a v daném poměru smíchat. Jednotlivé denní dávky pak můžete přidat do potréninkové šejkru nebo je zapít trochou džusu.

-
Ideální poměr pro smíchání surovin.

Pokud si ale přece jen chcete ušetřit práci s odměřováním a mícháním surovin, sáhněte po osvědčených doplňcích z našeho žebříčku nejlepších kloubních výživ.

Kloubní výživy obecně: Účinky, dávkování, zkušenosti,...

Jak si doma udělat další suplementy:

Velký test kloubních výživ (VIDEO):

 

Proč nám můžete věřit?

Podobné články

Diskuze a zkušenosti (3)

Karel Pokorný
Květen 22, 2019

Glukosamin sulfát - dobrá (a správná) informace, vč. dávkování. Totéž Chondroitin sulfát, informace i dávkování v pořádku. Methylsulfonylmethan - zde už autor nemá pravdu a je vidět, že vůbec neví, o čem mluví. Takže pro všechny, kdo si naopak nechtějí do budoucna ublížit:

MSM (Methylsulfonylmethan) je sice v pořádku, stejně jako vše z kategorie SYSADOA, ovšem MSM s mírou! V žádném případě 1,5-2g denně, jak autor článku uvádí, tzn. dokonce více, než ostatních sulfátů! Naopak MSM nejméně!! Proč? Protože MSM působí analgeticky! To znamená, že pokud budete mít vážnější problém (počínající degenerace kloubu apod.) a budete se cpát na radu autora článku, který zjevně neví, o čem píše a motivoval se příbalovým letákem přípravku z lékárny, kde přidávají větší množství MSM záměrně, pak bolest sice pomocí MSM utlumíte, tzn. budete si "myslet", že pomáhá, ale ve skutečnosti neřešíte příčinu! Degenerace bude probíhat dále, bude se zhoršovat, až jednoho krásného dne už nepomohou ani vysoké (tzv. koňské dávky od Alavisu) MSM a díky tomuto článku budete muset sáhnout po Brufenu, hůlce...! Tím spíše, když zde autor článku popisuje, jak je kolagen neúčinný, a tudíž k ničemu, což je ještě horší a samozřejmě mylná informace, ba pro zákazníky (nejen) svetfitness.cz nebezpečnější, než zmíněné vysoké dávky MSM! Proč? Zkusím alespoň ve stručnosti a dle obsahu tohoto článku soudím, že bude šokován i sám autor. Ono totiž tuto informaci (skutečnost) neví ani doktoři! Takže:

Ano, kolagen je sice levná surovina, ovšem to neznamená, že neúčinná. Je ba ze všech nejpotřebnější! Nyní přijde zmíněná šoková informace. Pokud se např. s přibývajícím věkem setkáte s osteoporózou (řídnutí kostí), tak vám doktor doporučí vápník. Že si nyní říkáte "No jasně, co jiného"? Tak ten je vám naprosto k ničemu a naopak vám ublíží! Tedy, pokud ho budete užívat samotný. Jednoduše řečeno nebude cestovat do kostí, kde ho potřebujete, ale do cév, ledvin, atd., kde se bude pěkně usazovat, a jistě nemusím popisovat za pár let následky. Tím spíše, když si koupíte vápník šumivý, rozpustný ve vodě. Ten je anorganický a připravíte se o zbytky kvalitního organického vápníku, který ještě v kostech máte. Proč? Protože je organický a paradoxně je organismem vyslán na likvidaci onoho anorganického!

Nyní tedy ta hlavní slíbená informace - nutnost!: Takzvaným nosičem vápníku do kostí je právě kolagen!! Bez něj se vápník do kostí prostě nedostane, a to i když si koupíte vápník v chelátové formě! Takže pamatujte, pokud budete potřebovat řešit kosti, tak kolagen typu I, a samozřejmě současně s vápníkem - nejlépe chelát. (Doporučuji např. CHELA-MIN).

Ovšem to není vše. Společně musíte užívat vitamin K, nejlépe K2. Ne kvůli kolagenu, ale kvůli vápníku! Je to nutné! Velmi jednoduše: Kolagen doveze vápník do kostí a vit K mu řekne, že tam má zůstat. A samozřejmě (ale to je jistě známo), k tomu vit D3. Ovšem tento není rozpustný ve vodě, ale v tuku, tzn. pozor na předávkování. Tzn. vit D užívat společně pouze v zimě, v létě ho máte díky sluníčku. ;)

A nakonec nepodceňujte vitamin C! Věřte, že není jen na rýmičku a při nachlazení. V případě, že řešíte klouby atd., tj. užíváte látky z kat. SYSADOA a samozřejmě kolagen, pak věřte, že je pro vás vit C velmi důležitý!

DŮLEŽITÉ: Když už zmiňuji sulfáty z kategorie SYSADOA - nic z tohoto nesmíte v případě, že jste měli někdy boreliozu! Toto vám taktéž doktoři neřeknou, protože to neví! Sulfáty jsou pro borelie potravou!! Takže by se vám přitížilo!

Ještě ke kolagenu - je mnoho typů, nejdůležitější jsou typ I - III, nicméně rozhodně nepodceňovat sílu především typu I a II. Typ I v případě, že budete řešit kosti. Nebudete podporovat však pouze dobrý stav kostí. Kolagen typu I je přítomný ve šlachách a vazech. A jelikož se jedná o nejrozšířenější typ kolagenu ze všech, je obsažen v našem největším orgánu. Víte, který to je? Kůže! Takže, pokud nechcete (zvláště, když cvičíte a např. ve 40 přestanete), aby na vás kůže visela, pak rozhodně neberte vážně část tohoto článku o kolagenu.

Pokud budete potřebovat řešit stav chrupavek, pak se zaměřte hlavně na kolagen typu II.

Kolagen typu II je jednou ze základních stavebních součástí kloubní chrupavky! Ba doslova drží chrupavku pohromadě a zajišťuje jí pevnost a odolnost!

Šoková informace i pro doktory - mnohokrát při mé praxi vyzkoušeno: Nezapomeňte, že osteoporóza není porucha metabolismu vápníku, ale porucha metabolismu kolagenu!!! Tudíž (a je to zcela logické) chybí zmíněný nosič vápníku do kostí!

A když už kolagen, tak určitě hydrolyzát (ne hydrát), a to nejlépe s délkou molekulového řetězce max do 3.000 Daltonů!

Souhlasím(+9)
Nesouhlasím(-4)
Pavel Linhart
Únor 18, 2020

Rad bych se zeptal z jakych zdrojů cerpas, info ohledne kolagenu. Nechal jsem se nachytat na ucinky kolagenu, zacal jsem si o tom neco malo cist a dostal jsem se zatim k zaveru, ze co se tyka kolagenu, nejlepsi varianta je tzv.nativni hydrt kolagenu. Vzhledem k tomu, ze tento produkt nabizi vyhradne jen eshopy typu Jaromir Soukoup nebo teleshop Horsta Fuchse, jsem v ucinosti tohoto typu kolagenu dost skepticky.

Souhlasím(0)
Nesouhlasím(0)
Pavel
Březen 13, 2021

Pro Pavla: Karel má pravdu, pokud chceš brát kolagen pro rychlou účinnou pomoc už při problému (bolest) s klouby. V tom případě ano, kolagen hydrolyzovaný, s délkou molekulového řetězce max 3000 Da (dá se sehnat i 2000 Da). V takovém případě je nutno podávat až 10 g kolagenu denně. Pokud však chceš nastartovat vlastní tvorbu kolagenu, tak rozhodně přesně ten, který zmiňuješ, tzn. hydrát kolagenu, v tomto případě nikoli hydrolyzát. Ten ti v žádném případě s nastartování tvorby vlastního kolagenu nepomůže. Zde totiž pak nejde ani tak o vstřebání (má vysokou molekulární hmotnost), ale jednoduše řečeno - o informaci, kterou tělu předá. Proto stačí užívat pár desítek mg denně. V tomto případě hledej tzv. nativní kolagen. A neprodává ho jen Soukup, na něj se vykašli.

Souhlasím(+3)
Nesouhlasím(0)